Njudungsgymnasiet
Huvudmeny
Lyssna

Teknikcollegedag på Njudungsgymnasiet!

Teknikcollegedagen är en dag då samtliga årskurs 1-elever på höglandet som läser ett teknikcollegeprogram, träffas.

Till teknikcollege räknas tre program: El- och energiprogrammet, Industritekniska programmet och Teknikprogrammet. Denna dagen inleddes med att eleverna fick besöka flera företag inom området svensk industri. I år besöktes Plannja, Kvarnstrands, Inwido,
Beslag & Metall, Hydro (tidigare Sapa) samt Trivselhus.

Eftermiddagen bestod av föreläsning där Niclas Lindqvist från Iscar Sverige AB gav information om kommunikation och framgångs-faktorer inför APL (arbetsplatsförlagt lärande) och kommande yrkesliv. Nickas spanade även lite kort kring industri 4.0 hur industrin förändrats genom historien och hur den kan komma att se ut i framtiden.

 

2

Skriven av Mikael Lindén
Publicerad 2017-10-10

KONTAKT

Mikael Lindén

Gymnasierektor
Njudungsgymnasiet, Barn och Utbildning
Telefon: 0383-975 53, 072-141 27 58
mikael.linden@vetlanda.se

Kommentarer
Stängd för fler kommentarer

Norrvägen 6, 574 34 Vetlanda
Box 106, 574 22 Vetlanda

Telefon reception
0383-975 50

Verksamheten drivs av Vetlanda kommunlänk till annan webbplats