Lyssna
Dela
Kontakt

Begreppa – studiestöd på modersmål inklusive filmer

ILT, Inläsningstjänst, byter namn på sin tjänst ”Studiestöd på modersmål” till Begreppa. Nytt för i år är att man även gör filmer som lyfter nyckelbegrepp och ger en enklare genomgång inom olika ämnen och områden.

Begreppa innehåller precis som tidigare samma inlästa studiestöd till olika läromedelsböcker på språken arabiska, dari, somaliska och tigrinja. Det inlästa studiestödet heter nu istället Begreppaguider.

Upp till 200 filmer på olika språk

Som en ny utökad tjänst erbjuds nu ett antal "Begreppafilmer". Det kommer att bli cirka 200 filmer under 2019 i olika ämnen för årskurs 7-9, men den kan givetvis användas av både yngre och äldre elever.

Filmerna lyfter nyckelbegrepp och ger en enkel genomgång i olika ämnen och områden.

Filmerna är korta filmer på cirka två till tre minuter och finns att tillgå på samma språk som de inlästa texterna samt även på svenska och engelska. Det går även att få undertexter på de olika språken. Filmerna länkar också till de läromedel som tar upp ett specifikt område, där ytterligare fördjupning inom området kan fås.

På ILT:s hemsida kan du läsa mer om Begreppa.länk till annan webbplats

Kontakt

Karolina Sandell

IT-pedagog
Telefon: 0383-965 76
Karolina.Sandell@vetlanda.se