Skolbiljett och reseersättning

Elev som har minst sex kilometer till skolan har rätt till en skolbiljett för resor till och från skolan. Om kollektivtrafik saknas för hela sträckan, eller om resan tar väldigt lång tid, kan du även ha rätt till reseersättning.

Följande villkor ska vara uppfyllda för att få skolbiljett (resekort för resor med länstrafiken) och/eller kontantersättning för dagliga resor:

  • Daglig färdväg mellan bostaden (där eleven är folkbokförd) och skolan, eller hållplats, är mer än sex kilometer.
  • Eleven är heltidsstuderande.
  • Eleven har inte inackorderingsbidrag/tillägg.

Ovan gäller till och med vårterminen det år då eleven fyller 20 år.

Skolbiljett hos länstrafiken

Ansökan om resekort sker via e-tjänsten "Skolstart" innan eleven börjar på skolan. Om elev flyttar under skolgången kontaktar eleven administrationen på skolan.

Reseersättning

Elev som är folkbokförd i någon av Höglandskommunerna (Aneby, Eksjö, Nässjö, Sävsjö, Vetlanda) ansöker om reseersättning via e-tjänsten "Reseersättning". Elev som är folkbokförd i annan kommun gör ansökan via sin hemkommun.